A leltározásról
-
A leltározás alapfogalmai
-
A leltározás célja
-
A leltár típusai
-
Alaki és formai követelmények
-
Előkészítés
-
A leltározás: kiírástól a kiértékelésig
-
A leltározás ellenőrzése - Audit
-
A leltár összesítése
-
A leltárhiány és többlet kezelése

Leltárkészítési szabályzat
A leltározás alapfogalmai
A leltározással kapcsolatos kötelezettségeket, a leltározást és a leltár összeállítás alapjait a Számviteli Törvény határozza meg.
Leltározás: a Vállalkozó/Szervezet/Intézmény tulajdonában levő befektetett eszközök, készletek, követelések, pénzügyi eszközök, valamint azok forrásainak számbavétele és a valóságban meglevő mennyiségük, állományuk megállapítása. A leltározás általában kiterjed a szervezeti egységek területén fellelhető minden idegen eszközre is.
Leltár: olyan kimutatás, mely adott időpontra vonatkozóan tételesen, ellenőrizhető módon tartalmazza a vállalkozás eszközeinek, készleteinek mennyiségét és értékét. A leltár a mérleg legalább olyan fontos alapbizonylata, mint a számlák! A leltárkészítést megelőzi a leltározás. Ez mutatja a Vállalkozó/Szervezet/Intézmény vagyonát!
A törvényben foglaltak szerint a könyvek fordulónapi zárásához, a beszámoló elkészítéséhez olyan leltárt kell összeállítani, amely tételesen, ellenőrizhető módon tartalmazza a Vállalkozás/Szervezet/Intézmény, a mérleg fordulónapján meglévő eszközeit és forrásait, mennyiségben és értékben, illetve értékben.
A leltározás időpontjai
-
Fordulónapi: egyidejűleg, előre meghatározott napon kell a leltárt elvégezni minden eszközfajta tekintetében.
-
Folyamatos: a ciklikus készletellenőrzésnél előre meghatározott besorolás alapján elválasztott készlettípusokat akár napi szinten is leltározhatunk.
-
Évközi, eseti leltár: az ügyvezető rendeli el.
-
Átadó-átvételi leltár: ez a leltár az alapbizonylata az Átadó és Átvevő büntetőjogi és anyagi felelősségének.
-
Ellenőrző leltár: elrendelhető teljes-; vagy részleltárként is. A rendkívüli leltár időpontját tilos a felelős terület, üzlet stb. vezetőjével közölni.
-
Megismételt: csak alapos indokkal rendelhető el.
-
-
A mérleg valódiságának biztosítása
-
A könyvelés, nyilvántartások ellenőrzése
-
A bizonylati fegyelem megerősítése
-
A Vállalkozás/Szervezet/Intézmény tulajdonának védelme
-
A nem használt és csökkent értékű készletek, eszközök feltárása